Pojazdy elektryczne

Zanieczyszczenie naszego środowiska jest coraz większe. Nie powinien zatem dziwić odgórny trend, który cyklicznie zmierza do sytuacji, w której wszystkie pojazdy na naszych drogach będą elektryczne. Dzięki temu nie będą emitować szkodliwych dla środowiska spalin do otoczenia, zaś po doprowadzeniu do sytuacji, w której ładowanie będzie się odbywać w pełni w oparciu o odnawialne źródła energii, nasze środowisko wreszcie będzie odpowiednio zadbane.

Zanim jednak dojdzie do takiej sytuacji, w której elektryczne samochody będą standardem, już dziś można zadbać o środowisko, wykorzystując inne alternatywy. Jakie one są?

Pojazdy elektryczne

Pojazdy elektryczne to, jak sama nazwa wskazuje, rozwiązania, wykorzystujące prąd do napędzania. Dzięki temu całkowicie likwidujemy konieczność spalania groźnych dla środowiska paliw. Pojazdy elektryczne to rozwiązania przyszłości, choć z pewnością minie jeszcze kilka lat, zanim będą one standardem. Tymczasem stanowią ciekawą alternatywę dla samochodów, zwłaszcza w ruchu miejskim.

pojazdy elektryczneOczywiście pojazdy elektryczne dla dorosłych różnią się odrobinę, od rozwiązań dostępnych dla młodszych użytkowników. Dzieci bowiem skorzystają z tego typu sprzętu raczej do zabawy i nauki. Pojazdy elektryczne dla dorosłych to z kolei już poważna alternatywa dla innych rozwiązań. Można z nich z powodzeniem korzystać na przykład podczas dojazdu do pracy. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rozwiązaniom, dostępnym na rynku.

Rodzaje pojazdów elektrycznych

Rowery elektryczne to zasadniczo w wielu przypadkach pierwsze, co nasuwa nam się, myśląc o pojazdach elektrycznych. Nie powinno to nikogo dziwić – jest to stosunkowo najstarsze rozwiązanie. Rower elektryczny może mieć różną konstrukcję i sposób działania. Jak się okazuje, możemy zdecydować się na pełnego elektryka – ładujemy go po to, by na nim jeździć z wykorzystaniem właśnie napędu elektrycznego.

Są również różnego rodzaju hybrydy – rowery ładowane oddzielnie, które mogą wykorzystać napęd elektryczny do wspomagania naszej pracy, lub też rozwiązanie, które ładuje się podczas naszej pracy i napędzania roweru siłą własnych mięśni. Po to, by w potrzebie wspomóc nas, albo całkowicie wyręczając naszą osobę z napędu, albo wydatnie wspomagając ją.

xiaomi mijia m365 - test - bateriaHulajnogi elektryczne to rozwiązanie, które potrafi niemal całkowicie wyeliminować napęd oparty na popychu, wszystko zrzucając na napęd elektryczny. Nowoczesne rozwiązania w ogóle nie przypominają tradycyjnych hulajnóg – wyposażone są w siedziska i miejsce na stopy, przypominając raczej drobne skutery, niż sprzęt, od których wywodzą nazwę. czytaj więcej

Deskorolki elektryczne to rozwiązanie bardzo popularne w ostatnich czasach. Są to poprzeczne deski z wbudowanym silnikiem i dwoma, całkiem dużymi kołami. Pozwalają na poruszanie się całkowicie bez ludzkiej ingerencji. Duże koła zamontowane w tym rozwiązaniu zdecydowanie poprawiają jego funkcjonalność. Fakt, iż eliminujemy całkowicie popych fizyczny sprawia, że niemal w ogóle nie męczymy się w czasie przemieszczania się. czytaj więcej

Boosted board

Longboardy elektryczne to, jak sama nazwa wskazuje, specjalne deski jezdne, które przeznaczone są do szybkiego przemieszczania się, wykorzystując zarówno napęd elektryczny, oparty o ładowane akumulatory, jak i siłę popychu, stosowane zamiennie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie przystosowane do osiągania stosunkowo sporych prędkości – niektóre modele pozwalają rozwinąć prędkość nawet do 40 kilometrów na godzinę. Jest to już dość spora wartość, dlatego też należy wziąć pod uwagę wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem. czytaj więcej

Rowery elektryczne to bardzo szerokie pojęcie. E rowery bowiem obejmują serię modeli, które na pierwszy rzut oka niezwykle trudno rozróżnić. Dlatego też postaramy się nieco te różnice wyjaśnić. czytaj więcej

Oczywiście powyższy przegląd nie wyczerpuje w żadnym wypadku tematu. Jest to raczej szybka wycieczka po możliwościach, jakie oferuje obecnie rynek. Temat konkretnych rozwiązań zawsze warto dodatkowo zgłębić i poszerzyć, przed dokonaniem wyboru.