Pojazdy elektryczne zalety i wady, czyli co wybrać by być najszybszym

0
5/5 - (1 vote)

Elektryfikacja środków transportu jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Samochody elektryczne, skutery, a nawet motocykle. Wszystkie te pojazdy coraz częściej zamieniają moc silnika na moc akumulatora. Ale co z mniejszymi wehikułami? Ludzie coraz częściej przesiadają się na rowery by zaoszczędzić na paliwie, dla zdrowia lub by zwyczajnie nie tkwić w korku. Do łask wracają również hulajnogi i deskorolki. Społeczeństwo na nowo odkrywa te przyrządy, które przecież są z nami od dawna. Czy je też poddano modyfikacjom? Oczywiście, że tak elektryczne wersje sprzętów z dzieciństwa podbijają Polskę szturmem. Coraz chętniej sięgają po nie nawet osoby, które mają więcej niż te ,,naście” lat. Czy warto? Czy małe pojazdy elektryczne są czymś więcej niż tylko gadżetem? I który wybrać by odnieść największą korzyść? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.  

Pojazdy elektryczne co to? 

Co to takiego pojazdy elektryczne?Są to pojazdy wszelkiej maści, które jako napęd wykorzystują jeden lub więcej silników elektrycznych.Takie rozwiązania chwalone są przede wszystkim przez ludzi zajmujących się ochroną środowiska. Od lat ostrzegają oni przed globalnym ociepleniem i nadmierną emisją spalin. Produkty uboczne klasycznego napędu przyczyniają się również do pogorszenia jakości powietrza jakim oddychamy, a w konsekwencji wzrostem liczby alergików i chorób układu oddechowego. Co w sytuacji gdy mieszkacie w mieście i potrzebujecie czegoś co pozwoli wam sprawnie się poruszać bez konieczności stania w korku. Właśnie po to powstały małe pojazdy elektryczne. W przeciwieństwie do swoich klasycznych manualnych odpowiedników nie wymagają użycia siły mięśni dlatego bez przeszkód mogą ich używać nawet osoby starsze. Kolejną zaletą jest to, że możecie posiadać pojazdy elektryczne bez prawa jazdy. Brak konieczności posiadania stosownego dokumentu by móc wykorzystać moc silnika naszej maszyny to olbrzymie udogodnienie biorąc pod uwagę to jak trudno jest zdobyć prawo jazdy i jak dużym wydatkiem jest samochód. Pojazdy elektryczne w Polsce zyskują coraz większe uznanie i nie trzeba długo szukać by znaleźć kogoś kto po ich pomocy przemierza miasto. Dlaczego więc nie spróbować samemu? W dalszej części omówimy typy pojazdów elektrycznych dostępnych dla konsumentów. 

Hulajnoga elektryczna- wygodniejsza wersja klasyku

 

Zapewne wielu z was w dzieciństwie uwielbiało korzystać z klasycznej hulajnogi. Każde dziecko musiało ją mieć a zabawie nie było końca. Hulajnoga elektryczna może pomóc nam wrócić do tych czasów nawet jeśli uważamy, że nasz wiek i kondycja nie pozwalają już na takie szaleństwa. Jeżeli boimy się, że utrzymanie odpowiedniej pozycji do jazdy będzie stanowiło dla nas problem wtedy idealnym rozwiązaniem będzie hulajnoga elektryczna z siodełkiem. Ten wariant pozwala nam wygodnie spocząć i cieszyć się jazdą całkowicie eliminując konieczność przybierania stosownej postawy. Jest to świetna opcja jeżeli naszym głównym celem nie jest zabawa, ale faktyczne usprawnienie poruszania się po mieście. Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o wadach hulajnogi elektrycznej z których zdecydowanie największa jest cena. Jest to urządzenie drogie, więc jego zakup będzie musiał zostać przemyślany i zaplanowany z wyprzedzeniem. Drażliwą kwestią jest również ładowanie. Mocy w naszej hulajnodze starczy jedynie na przebywanie niedużych tras. Nie wchodzą więc w grę długie wycieczki, chyba, że będziemy mieli łatwy dostęp do źródła zasilania i nie przeszkadzają nam postoje. Mimo wszystko uważamy, że warto dać temu pojazdowi szansę biorąc pod uwagę fakt, iż używać go będziemy zdecydowanie w mieście gdzie o zasilanie nie trudno, a korki jakie dzięki niemu ominiemy i czas jaki przez to zaoszczędzimy sprawią, że sami uznamy, że było warto. Gdy na umówione spotkanie daleko, a ulice zapełnione samochodami aż po horyzont dobrze jest mieć hulajnogę elektryczną. Dotrzemy na miejsce błyskawicznie, bez wysiłku i ani kropli potu, który mógłby zrujnować nasz wygląd i nas w oczach drugiej osoby. Jeżeli ty też chciałbyś przemieszczać się po mieście z uśmiechem i bez stresu koniecznie obejrzyj nasze hulajnogi elektryczne. 

Longboard elektryczny, czyli jak osiągać duże prędkości bez wysiłku 

Longboard elektryczny czyli jak osiągać duże prędkości bez wysiłku

Na sam początek powiedzmy sobie czym jest longboard. Longboard z języka angielskiego znaczy dosłownie ,,długa deska”. Jest to specjalny rodzaj deskorolki o kształcie nadanym z myślą o rozwijaniu jak największych prędkości. Pasjonaci mocnych wrażeń od dawna używają tego sprzętu by poczuć dreszcz emocji jaki daje duża szybkość. Osoby które nie czują potrzeby narażania się na ryzyko, ale chciałyby poczuć jak to jest stanąć na takiej desce mogą nabyć longboard elektryczny.  Jest to wersja wyposażona w silniczek, bądź akumulator dzięki któremu nie potrzebna jest manualna obsługa urządzenia. Longboard elektryczny w Polsce również znalazł rzeszę zwolenników, którzy cenią go łatwość w obsłudze i poręczność. Naszego longboardu nie musimy nigdzie zostawiać. Wchodząc do biura możemy spokojnie zabrać go ze sobą i położyć choćby w nogach naszego biurka. Pojazd ten uruchamia się niezwykle prosto. W tym celu należy użyć dołączonego do zestawu pilota i wystartować. Hamujemy również za pomocą odpowiedniego przycisku na pilocie. Warto tu dodać, że choć longboard elektryczny hamuje sam, dobrze by było aby użytkownik posiadał podstawową wiedzę w zakresie hamowania manualnego. Nasza deska rozwija prędkość do 40 km/h i choć nie osiągnie on takich prędkości jak manualny odpowiednik w trakcie jakiegoś karkołomnego popisu to i tak do poruszania się po mieście nada się wyśmienicie. Nie należy go używać na nierównych nawierzchniach, ani w deszczowe dni, Niezwykle ważne jest aby o tym pamiętać by nie uszkodzić naszej maszyny. Jest on również bardzo wytrzymały i stosunkowo niedrogi. Wytrzyma obciążenie do 100 kg i bez problemu wjedzie po wzniesieniu o nachyleniu 25 stopni. W porównaniu z innymi małymi pojazdami elektrycznymi jest on bardziej przystępny dla kieszeni przeciętnego Polaka. Jego wadą jest to, że choć nie wymaga on siły mięśni do poruszania się to i tak nie powinny używać go osoby o słabszym zdrowiu, a w szczególności osoby starsze. Pozostaje jeszcze kwestia tak zwanego,, zrób to sam” lub inaczej DIY.  Wielu internautów chcąc zaoszczędzić bezustannie szuka sposobu jak zrobić elektryczny longboard. My stanowczo odradzamy takie postępowanie jako, że tworząc taki pojazd bez wiedzy i doświadczenia narażamy swoje zdrowie i życie. Jeżeli chcielibyście spróbować czegoś nowego i poczuć wiatr we włosach zapoznajcie się z naszą ofertą na longboard elektryczny

Inna niż myślicie – czym jest deskorolka elektryczna? 

Inna niż myślicie czym jest deskorolka elektryczna

Czym jest klasyczna deskorolka chyba nie trzeba nikomu mówić. Dzieciaki szalały za nimi i bez przerwy próbowały powtarzać tricki znanych skaterów. Deskorolka elektryczna to jednak coś zupełnie innego. Nie jest to akumulator doczepiony do deski, ale całkiem nowy design i nowe urządzenie przypominające raczej hoverboard  Marty’ego McFly’a z filmu ,,Powrót do przyszłości”. Fanom tego kultowego już dzisiaj filmu zapewne serce zabiło w tym momencie mocniej. Podobieństwo jest na tyle duże, że deskorolkę elektryczną ochrzczono właśnie mianem hoverboardu i dla osób zastanawiających się jak się nazywa deskorolka elektryczna podpowiadamy, aby właśnie tą nazwę wpisywać w wyszukiwarkę. Jak jeździć na deskorolce elektrycznej? Jest to niezwykle proste. Należy najpierw ją włączyć i stanąć na niej. By ruszyć lub przyśpieszyć należy cały ciężar ciała przenieść na palce u stóp, tak by deska pochyliła się do przodu. Gdy chcemy zwolnić przenosimy ciężar na pięty tak by pochyliła się do tyłu. Jeżeli chcemy skręcić w prawo, należy przenieść ciężar na palce u stóp lewej nogi tak by pochyliła się lewa strona naszego pojazdu i analogicznie z prawą nogą jeśli chcemy by skręcił w lewo. Choć nie jest to skomplikowane to jednak odradzamy hoveroboard osobom starszym, mającym problem z utrzymaniem równowagi. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych gadżetów deskorolka elektryczna nie jest dobrym środkiem transportu. Niewielka prędkość i nie duża pojemność akumulatora czynią z niej raczej zabawkę niż użyteczne narzędzie. Co prawda producenci oddali do użytku wersje terenowe o większych kołach, ale i tak braki w wydajności nie pozwolą na długie przejażdżki po leśnych ścieżkach. Jeżeli jednak macie w rodzinie lub w śród znajomych pasjonata elektronicznych gadżetów i chcielibyście sprawić mu świetny prezent to zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem na elektryczne deskorolki. 

Siła mięśni, czy silnik – jak działa rower elektryczny? 

Siła mięśni czy silnik jak działa rower elektryczny

Weekend, piękna pogoda i spokojna przejażdżka rowerowa. Piękny scenariusz o którym marzy wielu ludzi. W ostatnim czasie rowery przeżywają drugą młodość. Czy to ze względu na zdrowie, troskę o środowisko, chęć zrzucenia kilogramów, czy też zwykłą chęć ominięcia korków coraz więcej Polaków zagląda do sklepów rowerowych. Co jednak zrobić, gdy nie jesteśmy w odpowiedniej formie do pokonywania długich dystansów, a nie chcielibyśmy żeby rower służył tylko do szybkiej rundki wokół osiedla? W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem dla nas będzie rower elektryczny. Jak sama nazwa wskazuje jest to ulepszona o napęd elektryczny wersja znanego nam sprzętu. Jak działa rower elektryczny? Otóż silnik uruchamia się w momencie gdy zaczynamy pedałować i dodaje on tyle mocy do napędu by jazda odbywała się płynnie i w takiej prędkości jaką wybraliśmy w ustawieniach. Jest on więc idealny jeżeli chcemy go używać jako środka transportu alternatywnego dla samochodu, ale boimy się, że pedałowanie codziennie mogłoby nas wyczerpać. Jest to też doskonała opcja dla emerytów, którzy uwielbiali rowerowe wycieczki niestety podeszły wiek nie pozwala już na taki wysiłek. Jeżeli więc słysząc o naszym sprzęcie pomyślałeś ,,to dla dzieciaków, one lubią takie nowinki” to błąd. Jest równie dobry dla osób dorosłych. Pozostaje jeszcze jedna kwestia która spędza zainteresowanym sen z powiek, zasięg. Powstało na ten temat wiele mitów. Jakie są fakty? Jaki zasięg ma rower elektryczny? Zależy to od tego do czego przystosowany jest przez nas model. Wariant miejski w warunkach terenowych przejedzie trasę znacznie krótszą od dedykowanej. Jeśli mielibyśmy podać taki standardowy zasięg rowerów o napędzie elektrycznym to jest to około 150 km. Jak więc widzicie jest to duża odległość i nie musimy się martwić, że po drodze do pracy padnie nam zasilanie. Jeżeli chodzi o wady tego pojazdu elektrycznego to po raz kolejny największą jest cena. Choć istnieją modele od 1500 zł to istnieje spore ryzyko, że bardzo szybko się one popsują. By bez obaw korzystać z naszego roweru będziemy musieli wydać od 3000 do nawet 4000 zł. Osobnym problemem jest też kwestia konserwacji akumulatora. W zimie musimy w szczególności uważać, gdyż niskie temperatury negatywnie wpływają na jego wydajność i żywotność. Nie sposób również nie zauważyć jak nie poręczny jest nasz pojazd. Będziemy musieli go parkować jak zwyczajny rower i uważać na kradzieże. Jest on też dosyć ciężki co odczujemy jeśli postanowimy pedałować na nim sami. Pomimo wad ten jednoślad wydaje się najlepszą z prezentowanych dotąd opcji i na pewno warto się zastanowić, bo może warto kupić rower elektryczny.  

 Monocykl elektryczny – Segway – czy warto?  

Monocykl elektryczny  Segway  czy warto

I ostatnia propozycja na naszej liście monocykl elektryczny. Jego tradycyjną wersję kojarzymy z cyrkiem i nie traktujemy poważnie osób korzystających z takiego jednośladu. Widok ten wywołuje salwy śmiechu, zniesmaczenie, a nawet politowanie. Po porostu nie sposób się nie śmiać. Ta negatywna opinia dostała się w spadku elektronicznemu odpowiednikowi. Wielka szkoda, że sprawy przybrały taki obrót, ponieważ monocykl elektryczny to bardzo poręczny i wydajny środek transportu, który ma wiele zalet. Na początek musicie wiedzieć, że sprzęt ten możecie również spotkać pod nazwą segway bez kierownicy. Choć segway to zupełnie inne urządzenie. Przede wszystkim niezależnie od wariantu posiada on dwa koła co dyskwalifikuje go jako pojazd jednokołowy, ale warto wiedzieć, że wpisując właśnie segway bez kierownicy możemy natknąć się na monocykle. A teraz o zaletach takiego rozwiązania. Elektryczny monocykl jest wbrew pozorom dość szybki. Rozwija on prędkość do 30 km/h, a przy tym jest bardzo wytrzymały. Możemy na nim przejechać do 50 km i nie ma znaczenia czy po chodniku, trawie, plaży, wąskiej ścieżce, czy też kostce brukowej. Ten pojazd da rade. W dodatku jest lekki i poręczny. Możemy go wszędzie ze sobą zabrać i nikt nie będzie miał pretensji, że wchodzimy do sklepu w z czymś takim pod pachą. Jeśli chodzi o wady to przede wszystkim wymaga on trzymania równowagi więc osoby starsze i małe dzieci nie powinny go używać. Oznacza to również, że nie wiele będziemy mogli ze sobą zabrać. Utrzymanie odpowiedniej postawy oznacza, że wykluczone jest zabieranie ciężkiego plecaka bądź większych zakupów. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie do poruszania się po mieście bez zmęczenia i tracenia nerwów w korkach. Jeżeli śmieszny wygląd was nie zniechęcił to poświęćcie chwilę i poznajcie lepiej monocykl elektryczny.   

Mamy nadzieje, że zachęciliśmy was do zagłębienia się w świat małych pojazdów elektrycznych i przy okazji pomogliśmy wam wybrać ten który dla waszych potrzeb będzie najbardziej odpowiedni. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here