Stłuczka samochodowa – mądry Polak po szkodzie, czyli dlaczego warto kupić wideorejestrator

0
Rate this post

Zdarza wam się czasem oglądać coś w telewizji i pomyśleć ,,jakie to szczęście, że to tylko film”, albo ,,mnie się to na pewno nie przytrafi”? jeśli tak to bardzo prawdopodobne, że waszym udziałem już stało się jakieś wyjątkowo nieprzyjemna zdarzenie drogowe. Czy to drobna stłuczka, czy prawdziwa kolizja pytanie jakie ciśnie się wtedy na usta zawsze jest takie samo ,,co teraz?”. Jeżeli miałeś szczęście to osoba odpowiedzialna za uszkodzenie twojego samochodu przeprosiła i wymieniła się z tobą wszystkimi niezbędnymi informacjami. Jednak jak często się to zdarza? Jak często zamiast na uprzejmą i odpowiedzialną osobę trafiamy na kogoś, kto do samego końca idzie w zaparte wypierając się winy, albo co gorsza oskarża o wszystko nas? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą kierowcy z wieloletnim stażem. Ich doświadczenie też będzie najlepszym dowodem na to, że warto do swojego samochodu nabyć wideorejestrator. W myśl popularnego powiedzenia ,,Mądry Polak po szkodzie” wielu z nas nie decyduje się na zakup tego urządzenia by potem żałować swojej decyzji. My jednak postaramy się was przekonać do tego by się zabezpieczyć zanim coś wam się przydarzy.  

Stłuczka samochodowa – wszystko stało się tak nagle 

Wszystko stało się tak nagleStłuczka nie jest czymś co można przewidzieć. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Czynników jest wiele od bezmyślnej brawury, przez stres, aż po chwilowa dekoncentrację. Wszystko to może sprawić, że rutynowy przejazd trasą, którą znamy na pamięć zmieni się w nieszczęście. Według raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2018 roku liczba wypadków drogowych wyniosła 31674 w których zginęły łącznie 2862 osoby. Aż 2779 z tych wypadków wydarzyło się ponieważ kierowcy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Na tle innych krajów Europy polskie drogi wypadają jako jedne z najniebezpieczniejszych. Widzicie teraz jak łatwo może się wam przydarzyć stłuczka samochodowa. Osobną kwestia jest orzekanie o winie. Policja przybywając na miejsce zdarzenia będzie chciała ustalić jak do tego doszło. W tym momencie osoba z którą mieliśmy stłuczkę opowie swoją wersję wydarzeń, która jeśli nie całą to część odpowiedzialności przerzucić na nas. Co w takiej sytuacji? Jeśli mamy wideorejestrator który nagrał całe zdarzenie to mamy niepodważalny dowód, ale jeśli nie zdecydowaliśmy się na zamontowanie kamery samochodowej? Jak w takim wypadku udowodnić, że stłuczka była nie z naszej winy? Niestety wtedy możemy się liczyć ze sprawą w sądzie i długim i żmudnym procesem. Warto więc kupić nawet najtańszy model wideorejestratora zwłaszcza jeśli jesteś młodą niedoświadczoną osobą, która właśnie dołączyła do grona kierowców.Poczytajcie o tym jakie korzyści z wideorejestratora możecie zyskać

A gdybyś miał dowód? – jak wybrać wideorejestrator

A gdybyś miał dowód

Jak wspomnieliśmy wcześniej warto w przypadku stłuczki mieć dowód dla policji. Właśnie ta myśl sprawiła, że powstał wideorejestrator lub inaczej kamera samochodowa. Jest to niewielkie urządzenie montowane na przedniej szybie za pomocą przyssawki, które nagrywa wszystko co znajdzie się w zasięgu obiektywu. Kąt większości takich kamer to 180 stopni oznacza to, że nagrywa ona wszystko co znajduje się przed naszymi oczami. Należy ją jednak poprawnie zamontować. Właściwym miejscem na wideorejestrator jest prawa strona lusterka wstecznego. Jaki wideorejestrator kupić. By odpowiedzieć na to pytanie musicie się zastanowić czego tak naprawdę potrzebujecie. Wideorejestratory wyposażane są w funkcje GPS, kamerę cofania, a nawet kamerę 360 stopni. Musimy się jednak liczyć z tym, że więcej dodatków to większe koszty, a tanie modele kamer samochodowych również cechują się wysoką jakością obrazu i dostarczą nam potrzebnych materiałów. Warto może więc zacząć od tańszego modelu, a jeśli zdecydujemy, że kamera samochodowa to coś z czym nie chcemy się już rozstawać wtedy zainwestujemy w coś droższego. Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie jak podłączyć wideorejestrator? Nic prostszego. Wystarczy użyć kabla USB dodawanego do zestawu, Jeden koniec podłączamy do naszego sprzętu a drugi do gniazda zapalniczki i gotowe. Zdecydowałeś się na zakup, ale nie wiesz co wybrać. Rodzaje rejestratorów jazdy można znaleźć na tej stronie. 

Stłuczka i co dalej?

I co potem

Co zrobić gdy mamy już nagranie z dowodem na to że ktoś łamie przepisy? Jeżeli uszkodzenia są poważne należy czekać na przybycie funkcjonariuszy i pokazać im wasze nagranie. Jeżeli sprawca zbiegł lub byliśmy świadkami nieodpowiedniego zachowania na drodze powinniśmy taką sytuację zgłosić na policję. Wielu ludzi w Polsce wciąż kojarzy zeznawanie na policji z donosicielstwem i dlatego współpraca z władzami nawet jeśli to my jesteśmy poszkodowani jest przez społeczeństwo źle odbierana i narażamy się w ten sposób na falę krytyki skierowaną w naszą stronę. Co więc robić dalej gdy przydarzyła nam się stłuczka? Na szczęście policja znalazła rozwiązanie dla tego problemu otwierając specjalną skrzynkę mailową na którą możemy wysłać swój plik. Należy jednak pamiętać, że nie może on ważyć więcej niż 20 MB i należy go odpowiednio opisać datą zdarzenia, numerami rejestracyjnymi sprawcy, nazwą ulicy i swoimi danymi. Dla osoby o której wykroczeniu zawiadamiamy pozostaniemy anonimowi wgląd w nasze dane będzie miała wyłącznie policja. Mamy nadzieje, że teraz już wiecie co robić gdy przydarzy wam się stłuczka i co ważniejsze, że udało nam się namówić was do kupna wideorejstratora i od teraz będziecie go włączać za każdym razem gdy ruszacie w drogę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here