Nagrania z wideorejestratora – najważniejsze informacje

0
4.8/5 - (10 votes)

Wypadki chodzą po ludziach. Nawet najbardziej odpowiedzialni i najbezpieczniej jeżdżący kierowcy nie są w stanie się ustrzec przed brawurą innych ludzi. W takich wypadkach przydaje się wideorejestrator. Czy chcemy dowieść naszej niewinności, czy też ująć sprawcę i otrzymać należne nam odszkodowanie, nagranie z kamery jest odpowiedzią na nasze potrzeby. Pytanie tylko co robić z takim nagraniem? Gzie je wysłać jak odtworzyć by sprawdzić czy materiał zawiera to czego dokładnie potrzebujemy?  Te pytania pojawiają się w naszej głowie zaraz po tym gdy opadną emocje i chcemy dochodzić sprawiedliwości. I jak wygląda sprawa wideorejestratorów w policji. Przeczytajcie poniższy tekst do końca, a udzielimy ci odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Jak odtworzyć nagranie z rejestratora i gdzie wysłać film z wykroczeniem drogowym

Co zrobić z nagraniemGdy nagraliśmy już odpowiedni materiał to co dalej? Należy najpierw sprawdzić czy kamera uchwyciła wszystko na czym nam zależy. W tym celu najlepiej jest podłączyć wideorejestrator do komputera za pomocą kabla USB. W ten sposób zyskamy dostęp do plików zapisanych na karcie. Ważne, aby pamiętać, że karta ma ograniczoną pojemność, a w momencie gdy skończy się miejsce wideorejestrator sam zapisuje nowe nagranie usuwając najstarsze znajdujące się na karcie. Do tego nagrywanie odbywa się w sposób ciągły. Kamera nagrywa filmiki o długości 3-5 minut do momentu jej wyłączenia. Jeżeli więc boimy się by nie utracić nagrania należy po wszystkim kamerę wyłączyć bądź użyć specjalnego przycisku zdarzeń znajdującego się w niektórych modelach, który zapobiega usunięciu pliku. Nagranie takie będzie miało w nazwie EMERGENCY lub EVENT. Pliki z wideorejestratora nagrywane są w różnych formatach więc, aby obejrzeć nagranie musimy zaopatrzyć się w program obsługujący typ pliku jaki posiadamy. Zatem kwestia jak odtworzyć nagranie z wideorejestratora jest dość prosta, ale co dalej? Gdzie zgłosić się z takim dowodem i co ważniejsze co ludzie powiedzą. W Polsce donoszenie na policje jest odbierane bardzo negatywnie i często wolimy żyć z konsekwencjami czyjeś lekkomyślności niż bronić swoich praw. Na szczęście  policja jest tego w pełni świadoma dlatego uruchomiła ona specjalna skrzynkę mailową na którą możemy wysłać nasz dowód. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach Film musi być odpowiednio opisany i powinien zawierać: 

  • datę, godzinę i miejsce zdarzenia- miejscowość, nr drogi, ulicę) 
  • dane dotyczące pojazdu sprawcy 
  • dane osoby zgłaszającej zdarzenie (imię, nazwisko, adres, nr telefonu) 

Należy również pamiętać, że rozmiar pliku nie może przekraczać 20MB dlatego film najlepiej skompresować. Nie należy się również obawiać o swoje dane. Są one widoczne tylko dla policji, dla sprawcy do końca pozostaniemy anonimowi. Poczytajcie dokładniej o tym jak wysłać nagranie na policję. Mamy nadzieję, że teraz lęk przed społecznym ostracyzmem nie będzie was już powstrzymywał przed walką o to co się wam należy. jeśli chcecie poznać szczegółowe informacje na temat producentów tych urządzeń i dostępnych modeli odwiedźcie naszą stronę Wideorejestratory (rejestratory jazdy, kamery samochodowe) – test – forum – opinie – cena na której bardzo dokładnie zgłębiamy zagadnienie kamer samochodowych.

Wideorejestratory w policji 

Wideorejestratory w policji 

Pozostaje jeszcze kwestia nagrań wykonanych przez policję. Na podstawie art. 129, ust. 2, pkt 9 i 9a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawa o Ruchu Drogowym policjant może używać przyrządów kontrolno-pomiarowych oraz urządzeń rejestrujących. Oznacza to, że może on korzystać z kamery samochodowej. Problemem jednak pozostaje fakt, iż wideorejestrator nie mierzy prędkości pojazdu który nagrywa, a tego w którym się znajduje. Oznacza to, że nagranie z kamery samochodowej nie może być dowodem w sprawie o przekroczenie prędkości. Więc na pytanie czy nagranie z kamery samochodowej jest dowodem wykroczenia? Odpowiedź brzmi nie jeśli tym wykroczeniem jest przekroczenie prędkości. Z tego powodu również nie powinniśmy przyjmować mandatu za przekroczenie prędkości jeżeli jedynym dowodem jakim dysponują funkcjonariusze jest nagranie z ich wideorejestratora. Przeczytajcie koniecznie materiał na temat jawności policyjnych nagrań

Mamy nadzieje, że wiecie już jak postąpić z nagraniem, jakich sytuacji unikać i że od teraz również przyczynicie się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here